01/09/2016 - Cathedral Crusader Dance Show - 2:00 PM Show

1. Cathedral Crusaderettes Varsity High Kick…. “Can’t Stop Won’t Stop”
Coaches: Molly Kensy, Gabi Hennen, Marissa Gillespie, and Alyson Pulvermacher
Captains: Ann Berdan, Mikayla Illies, Amanda Ophoven, Nicole Prom

2. Cathedral Crusaderettes Junior Varsity High Kick… “Don’t Stop Believing”
Coaches: Alexa Tripp and Taylor McIntyre
Captains: Kendall Anderson

3. Ms. Melinda’s Dance Studio – Starlights……. “Vacation”
Instructors: Paige Lorentz

4. St. Cloud School of Dance- Pearls 2-Day Competition Line..“Sea Cruise”
Choreographer: Mandy Abfalter
Instructors: Mandy Abfalter

5. Company North Crest….. “Wake Me Up”
Instructors: Molly Kensy, Katie Rothestein, Alyson Prom, Bri Poster

6. Jeté Dance Centre – Showstoppers Competition Team… “Meet Me At the Roxy”
Instructors: Alyssa Wilking

7. Tech Tigerettes Varsity Kick….. “Circus”
Coaches: Sue Arnold, Brittani Maki, and Katherine Radke
Captains: Shanna Voigt, Taylor Heitke, Maddie Heck, Nicole Cielinski, Morgan Lutgen

8. St. Cloud School of Dance – Jr. Platinum 1 2-day Competition Line… “Begin Again”
Choreographer: Katie Johnson
Instructors: Katie Johnson, Jackie Kling, Danielle Maas, Becky Quinn, Amanda Sampson, Andrea Sampson, Jenna Grand, Kelly Gillet, Caitlin Gillet

9. Ms. Melinda’s Dance Studio – Stargazers….. “Snapshot”
Instructors: Kelsey Nelson

10. Company North Crest….. “Heartbeat”
Instructors: Molly Kensy, Katie Rothestein, Alyson Prom, Bri Poster

11. Jeté Dance Centre – Hollywood Stars Competition Team…. “Love Sweet Sound”
Instructors: Ayumi Hori-Shafer

12. Apollo Astronettes Varsity Jazz…. “Glitter in the Air”
Coaches: Julie Nelson, Dani Berg, Susan Uhrich
Captains: Sammi Martins, Emee Jagielski, Danielle Kuebelbeck

13. St. Cloud School of Dance – Diamonds 2-day Competition Line… “Stupid Cupid”
Choreographers: Mandy Abfalter
Instructors: Mandy Abfalter

14. Ms. Melinda’s Dance Studio – Elite Stars….. “Don’t You Remember”
Instructors: Rebecca Gross

15. Cathedral Crusader Dads…… “Don’t Stop”

INTERMISSION

16. Cathedral Crusaderettes Varsity Jazz…. “Moment Like This”
Coaches: Molly Kensy, Gabi Hennen, Marissa Gillespie, Alyson Pulvermacher
Captains: Ann Berdan, Mikayla Illies, Amanda Ophoven, Nicole Prom

17. Cathedral Crusaderettes Junior Varsity Jazz…. “Break Free”
Coaches: Alexa Tripp and Taylor McIntyre
Captains: Kendall Anderson

18. Jeté Dance Centre – Fame Competition Team….. “Heaven Hop”
Instructors: Katie McGarry

19. St. Cloud School of Dance – Crystals 2-day Competition Line…. “Kissing in the Rain”
Choreographer: Katie Johnson
Instructors: Katie Johnson, Jackie Kling, Danielle Maas, Becky Quinn, Amanda Sampson, Andrea Sampson, Jenna Grand, Kelly Gillet, Caitlin Gillet

20. Ms. Melinda’s Dance Studio – Stars….. “Dreams”
Instructors: Kelsey Nelson

21. Tech Tigerettes Varsity Jazz…. “Soldier’s Heart”
Coaches: Sue Arnold, Brittani Maki, Amanda Sampson
Captains: Shanna Voigt, Taylor Heitke, Maddie Heck, Nicole Cielinski, Morgan Lutgen

22. Jeté Dance Centre – Legacy Competition Team….. “Call the Law”
Instructors: Ayumi Hori-Shafer

23. St. Cloud School of Dance – Rubies 2-day Competition Line…… “Hard Knock Life”
Choreographers: Becky Quinn and Kristin Goddard
Instructors: Becky Quinn and Kristin Goddard

24. Ms. Melinda’s Dance Studio – Rising Stars….. “Tea Party”
Instructors: Rebecca Gross

25. Company North Crest……. “Come Dance With Me”
Instructors: Katie Rothstein, Kristine Wasik, Bri Poster, and Anna Bjornnes

26. Apollo Astronettes Varsity High Kick….. “I Just Wanna Dance”
Coaches: Julie Nelson, Dani Berg, Susan Uhrich
Captains: Sammi Martins, Emee Jagielski, Danielle Kuebelbeck

27. Jeté Dance Centre – Showbiz Kids Competition Team…… “Nothing’s Gonna Stop Us”
Instructors: Alyssa Wilking

28. St. Cloud School of Dance – Silver 2-day Competition Line…”Peter Piper”
Choreographers: Katie Johnson
Instructors: Katie Johnson, Jackie Kling, Danielle Maas, Becky Quinn, Amanda Sampson, Andrea Sampson, Kelly Gillet, Jenna Grand, Caitlin Gillet

29. Ms. Melinda’s Dance Studio – Junior Crew……. “Fireball”
Instructors: Billy Kor

30. Company North Crest…… “Dangerous”
Instructors: Katie Rothstein, Kristine Wasik, Bri Poster, and Anna Bjornnes

31. Jeté Dance Centre – Fusion Competition Team…… “Beat of My Own Drum”
Instructors: Alyssa Wilking

32. Cathedral Crusaderettes & Guys…….. “Don’t Believe Me Just Watch!”