AAA Award: Sam Medvec '16 and Lauren Herker '16

Exchange Club Honor Athlete:  Madelyn Curtis '16, Tanner Schmit '16

 Michael Pull Award: 
Meg Zniewski '16 and Max Plombon '16

Cross Country - Boys'
      State Participants - Sam Medvec '16 - 70th place, Mitchell Silkman '18 - 91st place

Cross Country - Girls'

Football:
      Academic Gold Award

 Swimming & Diving - Girls'

 Soccer - Boys'
     
Tanner Schmit '16 - All State

 Soccer - Girls':
     
Maddie Curtis '16 - All State
     Maddie Curtis '16, KJ Heinen '16 - All Area
     Conference - Champions

Tennis - Girls' (co-op with Apollo)

 Volleyball:

     Academic Gold Award
     
Morgan Prom '17 - 2000th set assist vs. Foley, October 29, 2015
     Morgan Prom '17 - All Area Team, McKenna Wensman '16 - All Area Honorable Mention

 Alpine Skiing, Girls (Co-op)

 Alpine Skiing, Boys (Co-op)
     
Austin Stolt '20 and Charlie Stuck '17 - State Participants
     Charlie Stuck - 42nd place at State

Basketball, Girls'
     
Cathy Matuska - Section 6AA Assistant Coach of the Year
     Kate Tomczik '18 - All Area-Honorable Mention
     Sub-Section Champions
     Section - 2nd place

Basketball, Boys'
      Sub-Section - 2nd place
      
Section 6AA Academic Team Champions
      Max Plombon '16 and Mitch Plombon '18 - All Area-Honorable Mention

Dance Team
     Conference  - Champions (Jazz and Kick)
    Section - 3rd place in Jazz and Kick
    
State Participantin Jazz
     6th place in State in Kick
    
Ann Berdan '16 and Mikayla Illies '16 - All Area, Taylor Hughs '16 and Nicole Prom '17 - All Area-Honorable Mention

 Gymnastics (co-op with Tech)
    
Conference - Champions
   
Section - Champions
    State Champion - Team

Hockey, Girls' (co-op with Tech & Apollo)
     
Season Record - 18-7-1
     
Allie Cornelius '18 - All Area

Hockey, Boys'
      
Tanner Schmit '16 - KNSI Player of the Week (Nov. 30th)
      
Section - Champions
      State Tournament - 5th place
      Michael Spethmann '17 - KNSI Player of the Week (March 1st)
      Assistant Coach Tom Bruce - Section 6A Assistant Coach of the Year
      Head Coach Derrick Brown - Dave Peterson Award (Community Involvement) from Minnesota State High School Coaches Association
      Logan Neu '16 - All Area, Jake Van Halbeck '17, Keegan Karki '18, Michael Spethmann '17, and Trevor Cornelius '16 - All Area-Honorable Mention

Nordic Skiing, Girls' (co-op with Sartell)
      Section - 2nd place
      State Participant - Team   (16th place)

 Nordic Skiing, Boys' (co-op with Sartell)
     
State Participants - Clayton Teff '17 (143rd place) and Alex Nemeth (Sartell)
     
Clayton Teff '17 - All Area, Riley Halstrom '17 - All Area-Honorable Mention

 Speech
     
Conference Champions
     State Participants:  Tom Hawkins, Emily Schneider, Josie Maus-Conn, Celine Schoenecker, Tabby Durdall and Marshall Muehlbauer
     State Placing:  Tom Hawkins - 7th place Creative Expression, Josie Maus-Conn - 4th place Original Oratory, Tabby Durdall - 4th place - Storytelling, Marshall Muehlbauer - 5th place Informative.

Swimming & Diving, Boys' (co-op with Tech)
     
Section - 3rd place

 Wrestling (co-op with Tech)

 Baseball

       Bob Karn '59, inducted into the MSHSL Hall of Fame on October 25, 2015
       Bob Karn '59, named to Top 16 Coaches in the MSHSL
       58 game win streak (ended April 26, '16 vs. Little Falls).  Longest streak in MN in 17 years, 742 days between losses, over last 100 games, posted a 93-7 record.
       Jack Schramel '16 - Selected to play in High School All-Star Game
       Bob Karn '59 - Selected to coach in the High School All-Star Game
       Jack Schramel '16 - All Area Team
       Bob Karn '59 - 750th career baseball win  - June 2 vs. Verndale/Bertha-Hewitt
       Section - 2nd place

Golf, Boys
     
Conference Champions
     
Max LaBine '17 and Vince McStott '16 - All Area Honorable Mention
     Max LaBine '17, Charlie Stuck '17 (53rd), Will Freeman '19 (50th)- State Participants

Golf, Girls
      Conference Champions
      Lauren Herker '16 - All Area Golfer of the Year
      Anna Faerber '16 - All Area Team
      State (Team) - 4th place

Lacrosse, Boys (co-op with Tech)

Lacrosse, Girls (co-op with Tech)

Softball
     
9-12 record
      Marisa Gaetz '16 (SJP student) named to All-Star Game
      Julia Meyer '17 - All Area Team
      Megan Voit '19 and Nicole Prom '17 - All Area Honorable Mention
      Julia Meyer '17 - All State Honorable Mention - Class AAA
      Granite Ridge Conference Academic Champion

Tennis, Boys'
     
Nathan Stracke '16 - All Area Team
     Nathan Stracke '16 - State Participant

Track & Field